Hirurgija gojaznosti smanjuje rizik od dijabetesa i srčanog udara

Takozvana hirurgija gojaznosti može smanjiti rizik od nastanka šećerne bolesti i srčanog udara, podjednako uspešno kao i u suzbijanju same gojaznosti, navodi se u najvećoj uporednoj studiji o barijatrijskoj hirurgiji koja je sprovedena sa učešćem 8000 pacijenata u Velikoj Britaniji. Zdravstvene koristi od hirurškog zahvata su potpuno jasne i značajne za osobe koje pate od teških oblika gojaznosti koja se ne može tretirati konzervativnim putem, naveli su autori studije u časopisu “PLoS Medicine”, istakavši da u Ujedinjenom Kraljevstvu živi čak 1,4 miliona potencijalnih kandidata za barijatrijski zahvat, a da se oko 8000 osoba godišnje i podvrgne ovakvom načinu lečenja gojaznosti.

Ukoliko bi se svih 1,4 miliona kandidata podvrglo hirurškoj intervenciji lečenja gojaznosti u narednom periodu, oko 5000 srčanih udara i čak 40 000 slučajeva oboljevanja od dijabetesa tipa 2  tokom naredne godine bi bilo sprečeno, naveli su istraživači. Međutim, kao i sve druge hirurške intervencije, i hirurgija gojaznosti nosi sa sobom izvesne zdravstvene rizike, pa bi ovoj intervenciji trebalo da se podvrgnu samo oni pacijenti kod kojih su bezuspešno isprobane sve druge konzervativne mogućnosti za smanjenje gojaznosti., dodali su naučnici u sopštenju, istakavši pritom da barijatrijska hirurgija nije i ne sme postati sredstvo za “brzo rešavanje” problema gojaznosti.  Naime, barijatrijska hirurgija je kao metoda lečenja indikovana samo kod pacijenata koji imaju kritičan stepen gojaznosti (BMI između 35 i 40), kao i kod onih kod kojih je već postoje zdravstveni problem koji su nastali kao posledica prekomerne gojaznosti.

Za potrebe pomenute studije, istraživači su 3882 pacijenta koji su bili podvrgnuti ovom zahvatu sa identičnim brojem onih koji nisu. Bez obzira na vrstu barijatrijske procedure ( gastrični bajpas, parcijalna gastrektomija ili podvezivanje želuca), sve su dovele do dramatičnog i značajnog gubitka u telesnoj težini između 20 i 48 kg, zadržavajući pritom pacijente na postignutoj telesnoj težini, što je istovremeno značajno smanjilo i rizik od nastanka insulin zavisnog dijabetesa, hipertenzije, angine pectoris i srčanog udara. Kod pacijenata koji su već bolovali od dijabetesa, zabeleženo je značajno poboljšanje zdravstvenog stanja, a terapija je ukinuta kod čak 60% ispitanika.

Rukovodilac istraživanja, Dr Ian Daglas iz Londonske škole za higijenu i tropsku medicine je povodom otkrića izjavio das u rezultati studije zaista fascinantni i ohrabrujući, dodajući da i pored najbolje volje, dijeta ne može da reši problem gojaznosti kod mnogih osoba, ističući da je barijatrijska intervencija za njih jedini spas. "Ne sugerišemo da ovu hiruršku procedure treba primenjivati nekritično, kod svih pacijenata, ali njena primena može zaista biti višestruko korisna za osobe kod kojih ne postoji drugi način za redukciju prekomerne telesne težine”, istakao je Dr Daglas i dodao da ovo otkriće može biti osnova za dugoročno rešavanje problema zdravlja kod kritično gojaznih osoba.

Preveo: Dejan Živanović, B.Sc.

Izvor: http://www.bbc.com/news